إعـــــــلان

تقليص

للاشتراك في (قناة العلم والإيمان): واتساب - يوتيوب

شاهد أكثر
شاهد أقل

تجدید العزاء

تقليص
X
  •  
  • تصفية - فلترة
  • الوقت
  • عرض
إلغاء تحديد الكل
مشاركات جديدة

• تجدید العزاء

تجدید عزا یعنی تازه تر شدن مصیبت. بدین معنا که آن مصیبت الان وارد شده است. تجدید عزا، یعنی هر روز که می گذرد نه تنها از حزن مصیبت زده به سبب نسیان و فراموشی و گذر زمان کم نشود بلکه هر لحظه این غم زیاد تر گردد.

هنگامی که پیامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم خبر از شهادت حضرت سیدالشهداء علیه السلام می دهند و حضرت زهرا سلام الله علیها به ایشان عرض می کند آیا در آن موقع شما یا من یا پدرش امیرالمومنین یا برادرش حسن علیهم السلام زنده خواهند بود پیامبر می فرمایند: نه دخترم و لکن:
    «یا فاطمه! إنّ نساء أمتی یبکون علی نساء اهل بیتی و رجالهم یبکون علی رجال اهل بیتی و یجددون العزاء جیلاً بعد جیل فی کل سنه» بحارالأنوار: ۴۴/۲۹۲٫

«ای فاطمه! همانا زنان امت من گریه می کنند بر زنان اهل البیت من و مردان امتم گریه می کنند بر مردان اهل البیت من و تجدید عزا می کنند نسل بعد از نسل در هر سال.»

این نکته روایت بسیار مهم است که تسلی دادن حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها به تجدید عزای هر ساله شیعیان بر امام حسین علیه السلام است.

همچنین در مورد عزاداری حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها وارد شده است که:

…و لم یکن فی أهل الأرض و الأصحاب و الأقرباء و الأحباب أشد حزنا و أعظم بکاءاً و انتحاباً من مولاتی فاطمه الزهراء و کان حزنها یتجدد و یزید و بکاؤها یشتد…» بحارالانوار، ج۴۳

«…اما در اهل زمین و اصحاب و خویشان و دوستداران پیامبر کسی شدیدترین حزن و بیشترین گریه و بی قراری را مانند سرورم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نداشت. این چنین بود که حزن او جدید و زیاد می شد و گریه اش شدّت می گرفت..

المحتوى السابق تم حفظه تلقائيا. استعادة أو إلغاء.
حفظ-تلقائي
x

رجاء ادخل الستة أرقام أو الحروف الظاهرة في الصورة.

صورة التسجيل تحديث الصورة

اقرأ في منتديات يا حسين

تقليص

المواضيع إحصائيات آخر مشاركة
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 27-03-2024, 06:44 PM
ردود 0
13 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان

أنشئ بواسطة ibrahim aly awaly, 25-05-2019, 07:10 AM
ردود 3